טיפול פרטני

הטיפול  הפרטני  זהה לכל טיפול רגשי בכל תחום, קרי מפגש שבועי שבו עולים ומטופלים התכנים והנושאים שהמטופל מביא.

בטיפול הפרטני בפסיכודרמה נעשה שימוש בכלים יצירתיים ובטכניקות פסיכודרמתיות המותאמות למפגש הפרטני. הטיפול הפסיכודרמתי מאפשר התבוננות מעשית וחווייתית במצבי חיים מזוויות ראייה חדשות.

המפגש כולל שיחה ופעולה. לא רק "מדברים על"  אלא מנסים גם לראות, לשמוע ולפעול  עם  התכנים, הנושאים והאנשים שעולים.  המטופל  מביא ומשחק ומדבר לדמויות, לחפצים, לרגשות מחייו – הוא מעלה קונפליקטים איתן , שאלות שלא נפתרו ועוד. בפעולה ובתמיכתו של המטפל  עורכים "חזרות לחיים", משחזרים אירועים משמעותיים , מתאמנים לקראת אירועים עתידיים ועוד.

בנוסף לשיחה, משתמשים בכמה כלים נוספים:

כיסא ריק :

המטופל מתיישב על כיסא ריק שנמצא בחדר ואז מגלם את התפקיד של הדמות שנבחרה , כל אדם, חפץ או נושא שעולים בשיחה. לדוגמה : בעל, בוסית, כעס, אהבה או אוכל.

הכלי מאפשר למטופל לחוות את הצד השני, לחוות תכנים שלא חשב או היה מודע אליהם.

כפיל :

אמפתיה פעילה – ניסוח מחדש של דברי המטופל מתוך נקודת המבט של המטופל. המטרה, לנסות ולבדוק האם המטפל הבין את דברי/ כוונות המטופל. לאחר מספר משפטים, המטפל עוצר ומבקש היזון מהמטופל : "האם אני צודק? תקן אותי היכן ששגיתי". במצב כזה, המטופל הופך למעין במאי והמטפל לשחקן במחזה. המטפל מפסיק להיות "מטפל שיודע הכל" ותופס תפקיד של אדם המנסה להבין את הזולת.